Leerroutes en uitstroomprofielen ISK
Veelgestelde vragen
De alfabetiseringsfase was voorheen niet zichtbaar in de leerroutes, waardoor soms onterecht werd aangenomen dat alfabetisering een onderdeel zou zijn van route 1. Het ‘alfablokje’ is pal onder de verlengde intake geplaatst om te laten zien dat alfaleerlingen niet eerst een intakeperiode hoeven te doorlopen maar direct in de alfaklas kunnen starten. De pijlen laten zien dat er na het alfatraject verschillende uitstroomprofielen mogelijk zijn, óók in route 2 of route 3.
Vmbo basis en kader is samengevoegd vanwege deze overeenkomsten:
- Keuze uit 10 profielen (i.t.t. vmbo-t, daar slechts keuze uit 4 profielen);
- Ong. 12 uur per week AVO-vakken, ong. 12 uur per week beroepsgerichte vakken (i.t.t. vmbo-t, daar voornamelijk AVO-vakken);
- In de onderbouw zitten leerlingen vaak in een gemengde klas vmbo b/k.
Het type leerlingen dat uitstroomt naar mbo entree is in grote mate vergelijkbaar met het type leerlingen in het profiel praktijkonderwijs. In feite is enkel de leeftijd van de leerlingen verschillend. Ook de aanpak die ISK-docenten gebruiken voor leerlingen met profiel entree en voor leerlingen met profiel pro komt overeen. Het uitstroomprofiel mbo entree past daarom beter bij route 1 dan bij route 2. Voor ISK’s wordt het logischer om leerlingen met uitstroomprofiel pro en leerlingen met uitstroomprofiel entree in één klas te plaatsen. In de praktijk gebeurde dat al, nu is dat ook in de leerroutes zichtbaar.
Voorheen bevatte route 3 één uitstroomprofiel voor 16+-leerlingen, met zeer uiteenlopende vervolgscholen: mbo 3, mbo 4, vavo en hbo. In praktijk gebeurde het daarnaast óók dat ISK-leerlingen met veel schoolse ervaringen het Staatsexamen NT2 afleggen en daarna uitstromen naar de universiteit. Die optie was niet zichtbaar in de leerroutes, waardoor onterecht de indruk werd gewekt dat uitstroom naar (een schakeljaar van) de universiteit überhaupt niet mogelijk is. Het uitstroomprofiel route 3 voor 16+-leerlingen is daarom nu opgeknipt in twee profielen:
- Mbo 3-4, vavo
- Hbo(-schakel) en (schakeljaar) universiteit